
Mi az az ESG?
Napjainkban egyre nagyobb szerephez jutnak a különböző ESG mutatók a vállalatok életében.
De mit is értünk pontosan ESG alatt?
Az ESG nem más, mint a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontból a fenntarthatóságot középpontba helyező, kvantitatív és kvalitatív vállalati információk összessége.
• A környezeti (Environmental) szempontok közé tartoznak a klímakockázatok, az erőforrás-gazdálkodás és a tiszta energia, az ÜHG kibocsátás csökkentése, valamint a hulladékkezelés;
• A társadalmi (Social) szempontok között szerepel a diverzitás, az emberi jogok és a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának kérdése, illetve a kiberbiztonság;
• A vállalatirányítás (Governance) része az üzleti etika, az átláthatóság biztosítása és a korrupció elkerülése
Az ESG-szempontok megjelenésére azért is van szükség, mivel sok ágazatban a vállalatok értékelésénél is megjelent a fenntarthatósági szemlélet.
Egyre több társadalmilag felelős (ESG-)befektető lép a piacra, akik a pénzüket a fenntartható működésű vállalatokba fektetik be. Ők kifejezetten előtérbe helyezik a nem pénzügyi (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) vállalatértékelési szempontokat.
A fenntartható befektetések térnyerését jól szemlélteti, hogy míg 2012-ben világviszonylatban még csupán 13 ezer milliárd dollár értékű befektetés tartozott az ilyen típusú befektetések körébe, 2018-ra ez az összeg több mint a duplájára, 31 ezer milliárd dollárra duzzadt.
Az ESG-kel kapcsolatos legnagyobb megoldatlan kérdés pont itt érhető tetten, ugyanis az ESG-knek napjainkban nincsenek egységesen elfogadott sztenderdjei, amelyek alapján pontosan összehasonlíthatóak lennének az egyes vállalatok.
Ezen probléma megoldása érdekében hoztam létre több évnyi kutatás alapján a saját megoldási javaslatomat, a CSR EMAT modellt.